Jdi na obsah Jdi na menu
 


Atualizováno: 22. dubna 2008

Hodgkinův lymfom - hodgkinova choroba - rakovina lymfatického systému

 

na této stránce chceme poděkovat všem, kteří nám pomáhají při zvládání zákeřné nemoci, která se jmenuje Hodgkinův lymfom  a se kterou těď Pavlínka bojuje. Zároveň zde také chceme poskytnout alespoň nějaké informace všem nemocným s touto diagnózou a jejich příbuzným a kamarádům, kteří se o nemoci dozví a z počátku plni strachu, nervozity a úzkosti pátrají po jakékoli informaci na netu, stejně jako my.

Hodgkinova choroba, nebo také Hodgkinův lymfom je nádorové onemocnění, v podstatě rakovina lymfatického systému. Dá se velmi úspěšně léčit, uváděné procento vyléčených pacientů se uvádí nad 80 procent.

Budu se zde stručně snažit popsat náš příběh a poskytnout zde odkazy na stránky, které obsahují podrobné údaje o této nemoci. Samozřejmě, veškeré postupy a metody léčby se většinou  liší. Každý člověk je jiný, je v jiném stádiu nemoci a léčba se tak ubírá různými směry.  Stejně tak je tomu i s příznaky a následky léčby.
 
Jak to tedy u nás začalo?
 
Únor 2005  
Stala se znás celkem velká rodina, máme dvě dcery a syna. Maminka Pavlínka již několik měsíců neustále kašle a pořád chodí k lékaři, který se snaží léčit nachlazení, záněty průdušek apod., nicméně nic nepomáhá. Malému je teprve 6 měsíců a Pavlínka ho stále kojí. Pak se objevuje vyrážka na nohou a zduřelé uzliny na krku a  konečně jí doktor posílá na vyšetření do nemocnice. V nemocnici najednou vše dostává spád, je to hra o čas. Pavlínce odebírají vzorek uzliny z krku a my nervózně čekáme několik dní na výsledky, samozřejmě si nic nepřipouštíme..

Bohužel se dozvídáme, že výsledky jsou pozitivní (rozumějte pro nás špatné) a posílají nás na Lochotín do Plzně na specializované oddělení, kde nás informují, že Pavlínka onemocněla Hodgkinovo chorobou - jedná se o Hodgkinův lymfom – maligní lymfom, stádium 2A – tedy jinak,  má nádory na lymfatickém systému.

Lymfatický systém je součástí imunitního systému, který pomáhá bojovat tělu proti infekci a nemocem. Je tvořen sítí lymfatických cév, které probíhají všemi orgány našeho těla a v nichž proudí míza (lymfa) – bezbarvá tekutina, která obsahuje vlastní buňky imunitního systému – bílé krvinky (lymfocyty)…..Nemá smysl zde rozebírat a popisovat to, co je již jinde, viz. naše stránka odkazů na podobnou tématiku a odborné publikace.  

Hned při první návštěvě v Plzni Pavlínka podstupuje CT , ultrazvuk, odběr kostní dřeně, RTG a další vyšetření, která mají zjistit, kde všude se nádory nachází. Zároveň dostává první dávku chemoterapie a děsně léků s sebou domů. Trávíme tam celý den. Pavlínka celkem podstoupí 4 cykly chemoterapie – tedy 8 návštěv jednou za 14 dní, kdy vždy dostane lék kapačkou – cca 2-3 hodiny a pak na kontrolu k doktorce, povědět si co je nového a rychle domů, protože jí je vždy dost špatně.  Další dva až tři dny proleží. Celkově se cítí pořád unavená, ale je statečná, silná a zvládá dělat skoro vše co předtím. Doktorka nás informuje, že se při léčbě hodně zhubne, ale snad jediným na první pohled viditelným znakem je vypadávání vlasů. Proto hned na začátku kupujeme vhodnou paruku. Po dlouhém hledání nacházíme to pravé, stejné vlasy, stejný účes, hlavní je dobrý pocit.

Vlasy postupně řídnou, ale to je jen detail.
Po ukončení 2 cyklů absolvuje Pavlínka znovu CT, které potvrzuje, že se nádory zmenšují. Pavlínka trošku přibírá - doktorka tvrdila že zhubne - je to tím, že většinou po chemoterapii může jíst pouze v malých dávkách a pořád, jinak je jí špatně.
 
Červenec 2005
Po ukončení všech čtyř cyklů chemoterapie následuje opět CT vyšetření a po měsíci čekání a odpočinku následuje celodenní vyšetření a zaměřování míst na těle pro ozařování. Čeká nás měsíc ozařování – máme na výběr – hospitalizaci nebo denní dojíždění. Dojíždíme tedy denně 60 km do Plzně, protože vlastní ozáření trvá tak dvě minuty, celkem to i s čekáním a přípravou trvá 30 minut. Již předem jsme se informovali a zjistili, že radioterapie se snáší velmi dobře, lépe než chemoška a tak že by to mělo být v pohodě. Bohužel, jsme dost překvapeni, když Pavlínka zvrací, je děsně unavená a je já mnohem hůř. Má na sobě namalované čáry a rysky, podle kterých se to každý den zaměřuje. Maluje se to lihovou fixou, tak to každý den musím obtahovat. Asi nejtěžší měsíc.
Po ukončení ozařování jezdíme každých 14 dní na kontrolu a čeká nás další CT. Jak je vidět z výsledků léčba zabrala a nádory se zmenšily, některé úplně zmizely. Jak nás informuje lékařka, mělo by to být v pořádku, protože některé nádory se jakoby zapouzdří, ale hlavně že dále nerostou. Jako následek ozařování dostává Pavlínka pneumonii, zánět plic. Dostává další léky, které jí tlumí kašel. Poté co zánět ustoupil kašle většinou při přechodu z tepla do zimy. Nejvíc je to znát v zimních měsících.
 
Leden 2006 – Duben 2007
Jezdíme na pravidelné kontroly každé tři měsíce, vše v pořádku. Život se vrací k normálu. Od března Pavlínka trošku víc kašle a v dubnu 2007 dostává vyrážku na nohou. Praktický doktor ji posílá na kožní, kde to neúspěšně léčí.
 
Květen 2007 – Leden 2008
Celé se nám to nelíbí, při opakované kontrole v Plzni se o tom zmiňujeme a doktorka nás objednává na další CT. O pár dní později – 17. května - nám doktorka volá, že máme přijet. Pavlínka okamžitě dostává další chemoterapii a během kapačky se dozvídá, že má relaps, tedy že se nemoc vrátila. Hodně mě to vzalo, Pavlínka to nese lépe, povídá, že něco tušila….ale vše je děsný…
Doktorka nás poté informuje, že se tato nemoc ráda vrací a tak dostáváme dalších 6 cyklů chemoterapie a posloucháme co nás čeká dál. Mrazí mě, když slyším že nás po chemoterapii čeká i autologní transplantace kostní dřeně.
Tato chemoterapie probíhá stejně, Pavlínka jí zvládá se stejnou vnitřní silou, ale je na ní vidět, že jí to dává víc zabrat. Navíc si nechává odstranit zuby moudrosti, protože jí bolí a nechce nic nechat náhodě. Po odstranění zubů na klinice v Plzni (ostatní zubaři to odmítli provést) však dostává zánět a silná antibiotika a horečky. Musíme posunout poslední chemošku o dva týdny. Končíme poslední dávkou 17. prosince 2007. Pomalu se začínáme orientovat, co nás to čeká za transplantaci a co se bude dít. Již v květnu se v řadách příbuzných hledá vhodný dárce kostní dřeně, ale máme smůlu. Lékařka si vyžádala souhlas a zadává žádost na vyhledání v registrech u nás a ve světě – to prý jen pro jistotu. Pavlínka má totiž kostní dřeň zdravou a čeká jí tzv. autologní transplantace, tedy budou jí odebrány vlastní kmenové buňky, které si po silné chemoterapii - která zničí vše včetně kostní dřeně - zase daruje.
Zní to děsně.
 
Leden 2008
Pavlínka dostává silnou chemoterapii, kapačka kape přes tři hodiny a dostává instrukce jak píchat injekce s látkou, která zajistí vyplavení většího množství kmenových buněk do krevního oběhu. Píchám jí je do břicha každý večer a i když z toho má většina lidí strach, není to nijak složité a bolest při aplikaci nestojí ani za zmínku.
Po týdnu nastupuje na týden do nemocnice. Každý den jí dávají další injekce a zjišťují, kolik buněk už je v krvi. Všichni doufáme, že se odběr povede, že se buněk vyplaví dostatečné množství.. Odběr se v tomto případě provádí pomocí tzv. separátoru, přístroje, který složitým procesem oddělí kmenové buňky a ty se poté skladují čerstvé, popř. se hluboce zmrazí. Povedlo se, v den kdy mi to Pavlínka volá svítí sluníčko a já mám konečně po roce důvod k radosti. Další den jí pouští domů, tak nakonec je v nemocnici jen 4 dny.
 
Únor 2008
Teď prý budeme čekat až na nás přijde řada, nejdřív prý snad v březnu. Nicméně doktorka dělá vše možné a volá nám 13. února, že se uvolnilo místo a že Pavlínka 14. února nastupuje. Jsou to rozporuplné pocity, takhle narychlo, ale je to asi lepší mít co nejdřív za sebou.
První den jí dělají různé testy a připravují na vysokodávkovou chemoterapii. 15. února dostává první dávku chemoterapie, vždy jednu ráno a jednu večer. 20. února – poslední dávka a zítra nás čeká den D.
 

21. února – den D

ráno dostala Pavlínka premedikaci a poté jí přinesli na pokoj zamražené buňky, které před ní nechali rozmrazit a poté jí je aplikovali do zavedeného kanyly na hrudníku. Po celou dobu byl u ní doktor a sledoval jak to snáší. Bylo jí zle, takže se mnou nechtěla ani mluvit do telefonu, ale prý to čekala horší. Teď už je jí prý lépe.

25. února - den D +4

dnes jsme Pavlínku navštívili, je jí lépe, leží, špatně se jí polyká a čte jednu knížku za druhou.... vypadá dobře....jinak nic nového, uvidíme za pár dní....jinak režim je docela přísný, musíme si před návstěvou odložit skoro vše do skříňky a pak na sebe navléct empír - takový jednorázový oblek, návleky na nohy, roušku a rukavice, na ty pak nanést desinfekci a pak teprve hurá dovnitř....

27. února - D+6

Pavlínka si stěžuje na bolest v krku, špatně se jí mluví, jinak nic nového, dostala nějakou kapačku na podporu tvorby nových buněk...Doma zatím organizujeme sanitární den - vše vypukne v sobotu, aby, až se Pavlínka vrátí, byly pryč koberce a další špínu držící věci...spousta věcí však už skončila v popelnici již tento týden....

3. března - D+11

Pavlínku pouští domů, má už dost vysokou hladinu bílých krvinek a krevní destičky už také stoupají. Nejdřív teda volá, že půjde domů zítra, ale za půl hodiny volá, že v nemocnici potřebují její postel a jde domů hned. 

Je doma, odpočívá, jen cesta do auta jí dala zabrat a nemohla se dočkat až bude doma a lehne si. Byt je od soboty naprosto sterilní, takže by nějaká nákaza neměla hrozit. Domů jsme dostali spoustu prášků, obrovská hromada a člověk by potřeboval pomalu rozpis, aby si pamatoval co a jak brát.

4. března - D+12

Děti chodí přes den k babičce, Pavlínka doma odpočívá, obědy zajištěny. Ještě zítra do práce a beru si dovolenou a budu s Pavlínkou a dětma tři týdny doma....to aby se dostala z toho nejhoršího. Na kontrolu jdeme začátkem dubna.

13. března - D+21

Pavlínka chodí na procházky, už ujde i dva km bez větších problémů. Už jsme byli i na malé návštěvě. Doma stále bojujeme s kašlem a rýmou obou prcků. Moc se nám nedaří izolovat Pavlínku, stále po ní lezou, snad nic nechytí. Teď už to oba vidíme trošku lépe, s nadějí čekáme na kontrolu, která proběhne v dubnu.

22. dubna

dlouho jsem nepsal, měli jsme hodně starostí. Minulý týden jsme byli na kontrole, vše je v pořádku, Pavlínka už zvládá většinu věcí jako dřív, samozřejmě se ještě rychle unaví. Začínají jí růst vlasy a těší se až nebude muset nosit paruku nebo šátek. Zůstali jí nějaké tmavé skrvrny na kůži a když déle stojí, bolí jí chodidla. Prášky už skoro všechny dobrala a bere pouze jeden.

12. července

jsme po první pravidelné tříměsíční kontrole a Pavla je v pořádku, ani nedělali CT, navíc dnes odjíždíme na jeden ze dvou táborů, které nás letos čekají. V červnu jsme stihli dovolenou na Slovensku - termální koupaliště, bazény Velký Meděr a vzhledem k prožitému a k podmínkám jsme si to všichni perfektně užili. Nějaké fotky  i s Pavlínkou jsou v galerii  zde.

Červen 2009

Pavlínka se vrací z třítýdenního pobytu v lázních Karlova Studánka. spokojená a vylázněná Žijeme skoro stejným životem, jako před nemocí. Pavlínka je sice často unavená a stále v invalidním důchodu, ale jinak se snažíme využít nového pohledu na svět, který jsme díky nemoci získali a užívat si naplno.

Květen 2010

Utekl další rok, nechce se mi tomu ani věřit jak rychle....Pavlínka a celá naše rodinka je v současné době v pohodě...Držíme palce těm, kteří v současné době s nemocí bojují....Držte se, stojí za to bojovat...

Leden 2011

Utekl skoro další rok a Míša mě požádala, abych taky něco napsal.... Pavlínka má stále problémy s dýcháním, zadýcháváním se, kašláním, to vše v důsledku popálení plic při radioterapii....dle doktorky se to nezlepší...při pravidelné kontrole na Lochotíně jsem naposled koukal na ta místa v čekárně, na lavičku, kde jsem seděl, na místo na parkovišti....místa, kde jsme se ty informace dozvěděli, místa kde jsem byl plnej beznaděje, nevěděl co nás čeká a brečel...teď po pár letech už tam chodím s menším strachem a nadějí, že už snad nikdy víc..... jinak je vše v rámci možností v pořádku... nejvíc starostí a radostí nám teď dělají děti, okolo kterých se teď vše točí....

 

________________________________

Zpracoval jsem stránku odkazů na odborné publikace a další informace na netu , na které naleznete další velmi podrobné informace zpracované především lékaři, specialisty ve svém oboru, další informace od pacientů.

Pokud byste si přáli něco doplnit, našli jste jiné zajímavé odkazy na Hodgkinův lymfom apod., využijte prosím komentář pod článkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PET

(Anza, 22. 4. 2010 12:42)

Uf, PET dopadl dobře, dispenzárka v září. Díky bohu!!! Všichni se držte...

Ve čtvrtek

(Anza, 20. 4. 2010 9:08)

jde manžel za Markovou pro výsledky PET, zda je zbytek v hrudníku "aktivní" nebo ne. Asi vám nemusím vykládat, jak se cítíme :-( Ozvu se potom.

tehotenstvi

(Kami, 17. 4. 2010 13:20)

Ahoj,tak uz jsem ve 26,tydnu tj 7.mesic ja i mimi jsme v poradku,sice jsem podstoupila odber plodove vody ale ted mame jistotu ze je chlapecek zdravi.jsme moc stastny.sice jsem dost utahana a casto mam navaly horka a bolesti kycli ale to k tehotenstvi patri.ale porad se desne bojim ze to bude jako po prvnim porodu to se mi totiz zduerily uzliny a bylo zle.Hold na to nesmim myslet.Vsem hodne sil ahoj Kami

pro Kami - tehotenstvi

(Lenka, 14. 4. 2010 16:04)

Ahoj Kami, měla jsem stejné stadium nemoci i stejnou léčbu jako ty. Otěhotněla jsem po konzultaci s lékařkou 27 měsíců od ukončení léčby. Včera jsme byli s manželem na UZV ve 20. týdnu a všechno se zdá být v pořádku. V podstatě všechny vyšetření, které jsem zatím podstoupila vyšly dobře. Doufám, že to tak bude až do konce. Tobě (vám) taky moc držím pěsti!!!
PS: Gratuluji všem úspěšně vyléčeným!

POSLEDNI VYŠETŘENÍ

(Jakub Suchánek - 22 let - Děčín, 14. 4. 2010 9:24)

Tak ted v patek jdu na poslední vyšetření, kterým je PET a v dalším týdnu už bych to vše měl mít černé na bílém, tak uvidíme.
Síli se postupně vracejí i nějaká kila narostli :D

Těm co bojují, tak přeju hodně štěstí a aby to zvládli tak jako my :)

Hodgkinův lymfom

(Honza, 13. 4. 2010 21:10)

Ahoj všichni!

chci Vás všechny podpořit v boji s touto chorobou...Za měsíc jdu na kontrolu po deseti letech od léčby a věřím, že vše bude O.K.Důležité je pozotivní myšlení a nikdy se nevzdávat!!!

Hodgkinův lymfom

(Michaela, 12. 4. 2010 15:51)

Zdravím všechny! Po dlouhé době se zase ozývám..moc moc a ze srdce gratuluji jak Petrovi tak Jakubovi a také všem, co tuhle nemoc porazili!! Mě čeká na konci dubna první kontrola po čtvrt roce a věřím, že to všechno bude o.k.!! Jinak čekáme whiskas koťátka, zařizujeme byteček takže je prakticky pořád co dělat:) Mějme se krásně a užívejme si života! MVR!

Hodgkinův lymfom - stádium 4A

(Petr, 16. 3. 2010 14:40)

Zdravím,
tuhle stranku jsem nasel zcela nahodou. Po precteni jsem si rekl, ze zde take neco napisu, snad s tim nekoho potesim a dodam odvahu. V kratkosti asi takhle: lonskeho roku - v lete, mi by byl diagnostikovan Tietzeho syndrom (zanet na chrupavce hrudni kosti) - na rehabilitaci mne chteli napravovat. Nastesti k tomu nedoslo, znamy - lekar ihned poznal Hodgkina - ihned mne doporucil na hematologii na Kralovske Vinohrady k pani doktorce Markove (pojem - nejvetsi odbornik v teto nemoci - kdo mel HL, urcite o teto velmi mile pani slysel). Po kolecku vysetreni mi byl stanoven HL - stadium 4A. Podstoupil jsem 6 chemoterapii - eskalovany BEACOPP plus 15 davek radioterapie - celkem 30 GR. Intenzivni lecba trvala vic nez pul roku - po kompletnim vysetreni, byla stanovena kompletni remise...

Nikdy jsem si nemyslel, ze ve svych 25 letech mne muze neco takoveho potkat. Nemoc ovsem nechodi po horach, nybrz...

Jsou to neskutecne nervy a ac se to nezda, zivot se vam zmeni takrka pred ocima naruby. Nesmite vsak polevit a musite bojovat ze vsech sil!

Dekuji vsem doktorum a setram, je to opravdu zaslouzena prace!

Jakube

(Anza, 9. 3. 2010 11:32)

Přidávám se ke gratulantům!!! A přeju do budoucna hodně zdraví!!!

Jakube

(Kolibřík, 4. 3. 2010 19:20)

Jakube, obrovská gratulace...smekám klobouk, jak si to všechno zvládl, z tvých řádek vyzařoval veliký optimismus a odhodlání bojovat....

VÍTĚZSTVÍ

(Jakub Suchánek - 22 let - Děčín, 4. 3. 2010 19:15)

DNEŠNÍ VERDIKT DOKTORKY: ...........ZDRAVÝ....................
konečně :) ještě jen jedno vyšetření na PETu, které to potvrdí na 100%, ale to je jen pro jistotu :)
Byl to boj, ale zvládl jsem to

Ahojky anzo,

(Verunka, 5. 2. 2010 11:44)

Dětské chemo je dětský protokol léčby - léčí se jim děti, které dostanou HL. OEPA - oncovin, etoposid, prednison a andryamycid (snad). Děkuji a věřím, že i Tvůj manžel bude již v dubnu "neaktivní".

Verunko

(Anza, 4. 2. 2010 14:59)

Co to je "dětská chemo"? Věřím, že BEACOPP bude stačit a tamto ostatní tě nečeká. Zda je manželův "zbytek" v hrudníku aktivní, nebo ne, se dozvíme v dubnu.

Zdravím a moc děkuju za tyto stránky.

(Verunka, 2. 2. 2010 18:52)

Ve chvílích, kdy člověk neví, co dál, je rád, když se lidi podělí s vlastními zkušenostmi. Diagnozu HL - IIB mám již 3 měsíce. Po 2 dětských chem. (OEPA) stále aktivní, teď mám za sebou 2 x BEACOPP a doufám, že už aktivní ty mršky nádorový nebudou. V opačném případě mě straší vysokodávkovou chemou a s ní spojenou transplantací. Stále doufám, že se to v dobré obrátí a nebude to potřeba. Ale bojím se... ale to zřejmě každý. Přeji všem, kteří bojují hodně zdraví :-) Veronika

Pane Šusto

(Anza, 2. 2. 2010 14:27)

Jediné, co mě k těmto věcem vždy napadá, je, že nechápu, proč musí tato nemoc porážet mladé lidi. Moc přeju Vám všem, aby čas tentokrát zapůsobil, jak má. Je to strašně smutné a nepochopitelné. Anna Z.

Můj syn,pokračovatel lesácké tradice

(ing.Václav Šusta, 28. 1. 2010 8:26)

Můj syn Jan Šusta onemocněl v roce 2003. Léčil se na onkokologii v Plzni.Absolvoval transplantaci kmen. buněk i kostní dřeně. Svůj boj prohrál 20.9.2009. Prohráli jsme i my rodiče, manželka a 4 letá dcerka. Dva dny před smrtí se zapsal ke studiu na VŠ.Tak se mu chtělo žít.Bylo mu 33 let.

Pro Ivetu - Ivánek

(Kolibřík, 26. 1. 2010 21:24)

Iveto, klidně napiš email, co tě zajímá, něco je nahoře v článku, ostatní otázky rádi zodpovíme.

držím palce všem

(Kolibřík, 26. 1. 2010 21:20)

ahoj, gratulace Michaele a nejen jí, každý tuto nemoc prožívá jinak s různými komplikacemi, proto všem přejeme brzké uzdravení a konec trápení při chemoškách a radioterapiích...

Pro Kamilu - prcek se nám narodil před nemocí, která byla diagnostikována v 6ti měsících. Moje švagrová, což je děs, měla stejnou nemoc, po léčbě chemoterapií, bez ozařování, se vrátila do práce, a před rokem porodila zdravou holčičku bez jakýchkoli komplikací. Víc informací dohromady nedám...

Pavlínka je stále v pořádku, chodíme na kontroly, jinak v normálu.

pro Kamilu....19.1

(zdeněk, 26. 1. 2010 12:31)

Zdravím,když jsem chodil na léčbu,tak tam byly dvě těhotné holky na léčbě taky a vše dopadlo v pohodě,potkával jsem je na kontrolách...Takže po léčbě to musí být v pohodě:-))Mějte se..........

zdravím všechny

(zdeněk, 26. 1. 2010 12:25)

prodělal jsem tuto nemoc ,před 8lety,ze začátku je to šok,ale člověk si za chvíli zvykne.Nejhorší na této nemoci je aby ji zjistil obvodní lékař třeba u mě to byla tragédie,zjistili to zhruba po dvou letech,a to už jsem sotva chodil.Nádor jsem měl v třísle 20krát 4 cm,ve všech uzlinách i v kostní dřeni.Chvíli trvá léčba ale časem vše zmizí,Ani nemusím brát žádné léky a ani nemám žádné omezení,.jen se dlouhodobě nepřepínat. Asi nejtěžší pro mě bylo zhubnout a vrátit se na svou váhu.....Jinak ,všem co to dnes podstupujete přeji brzkéééééééééééééé uzdravení a nebojte ,je to fakt v pohodě:-)))))


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23

následující »