Jdi na obsah Jdi na menu
 


Atualizováno: 22. dubna 2008

Hodgkinův lymfom - hodgkinova choroba - rakovina lymfatického systému

 

na této stránce chceme poděkovat všem, kteří nám pomáhají při zvládání zákeřné nemoci, která se jmenuje Hodgkinův lymfom  a se kterou těď Pavlínka bojuje. Zároveň zde také chceme poskytnout alespoň nějaké informace všem nemocným s touto diagnózou a jejich příbuzným a kamarádům, kteří se o nemoci dozví a z počátku plni strachu, nervozity a úzkosti pátrají po jakékoli informaci na netu, stejně jako my.

Hodgkinova choroba, nebo také Hodgkinův lymfom je nádorové onemocnění, v podstatě rakovina lymfatického systému. Dá se velmi úspěšně léčit, uváděné procento vyléčených pacientů se uvádí nad 80 procent.

Budu se zde stručně snažit popsat náš příběh a poskytnout zde odkazy na stránky, které obsahují podrobné údaje o této nemoci. Samozřejmě, veškeré postupy a metody léčby se většinou  liší. Každý člověk je jiný, je v jiném stádiu nemoci a léčba se tak ubírá různými směry.  Stejně tak je tomu i s příznaky a následky léčby.
 
Jak to tedy u nás začalo?
 
Únor 2005  
Stala se znás celkem velká rodina, máme dvě dcery a syna. Maminka Pavlínka již několik měsíců neustále kašle a pořád chodí k lékaři, který se snaží léčit nachlazení, záněty průdušek apod., nicméně nic nepomáhá. Malému je teprve 6 měsíců a Pavlínka ho stále kojí. Pak se objevuje vyrážka na nohou a zduřelé uzliny na krku a  konečně jí doktor posílá na vyšetření do nemocnice. V nemocnici najednou vše dostává spád, je to hra o čas. Pavlínce odebírají vzorek uzliny z krku a my nervózně čekáme několik dní na výsledky, samozřejmě si nic nepřipouštíme..

Bohužel se dozvídáme, že výsledky jsou pozitivní (rozumějte pro nás špatné) a posílají nás na Lochotín do Plzně na specializované oddělení, kde nás informují, že Pavlínka onemocněla Hodgkinovo chorobou - jedná se o Hodgkinův lymfom – maligní lymfom, stádium 2A – tedy jinak,  má nádory na lymfatickém systému.

Lymfatický systém je součástí imunitního systému, který pomáhá bojovat tělu proti infekci a nemocem. Je tvořen sítí lymfatických cév, které probíhají všemi orgány našeho těla a v nichž proudí míza (lymfa) – bezbarvá tekutina, která obsahuje vlastní buňky imunitního systému – bílé krvinky (lymfocyty)…..Nemá smysl zde rozebírat a popisovat to, co je již jinde, viz. naše stránka odkazů na podobnou tématiku a odborné publikace.  

Hned při první návštěvě v Plzni Pavlínka podstupuje CT , ultrazvuk, odběr kostní dřeně, RTG a další vyšetření, která mají zjistit, kde všude se nádory nachází. Zároveň dostává první dávku chemoterapie a děsně léků s sebou domů. Trávíme tam celý den. Pavlínka celkem podstoupí 4 cykly chemoterapie – tedy 8 návštěv jednou za 14 dní, kdy vždy dostane lék kapačkou – cca 2-3 hodiny a pak na kontrolu k doktorce, povědět si co je nového a rychle domů, protože jí je vždy dost špatně.  Další dva až tři dny proleží. Celkově se cítí pořád unavená, ale je statečná, silná a zvládá dělat skoro vše co předtím. Doktorka nás informuje, že se při léčbě hodně zhubne, ale snad jediným na první pohled viditelným znakem je vypadávání vlasů. Proto hned na začátku kupujeme vhodnou paruku. Po dlouhém hledání nacházíme to pravé, stejné vlasy, stejný účes, hlavní je dobrý pocit.

Vlasy postupně řídnou, ale to je jen detail.
Po ukončení 2 cyklů absolvuje Pavlínka znovu CT, které potvrzuje, že se nádory zmenšují. Pavlínka trošku přibírá - doktorka tvrdila že zhubne - je to tím, že většinou po chemoterapii může jíst pouze v malých dávkách a pořád, jinak je jí špatně.
 
Červenec 2005
Po ukončení všech čtyř cyklů chemoterapie následuje opět CT vyšetření a po měsíci čekání a odpočinku následuje celodenní vyšetření a zaměřování míst na těle pro ozařování. Čeká nás měsíc ozařování – máme na výběr – hospitalizaci nebo denní dojíždění. Dojíždíme tedy denně 60 km do Plzně, protože vlastní ozáření trvá tak dvě minuty, celkem to i s čekáním a přípravou trvá 30 minut. Již předem jsme se informovali a zjistili, že radioterapie se snáší velmi dobře, lépe než chemoška a tak že by to mělo být v pohodě. Bohužel, jsme dost překvapeni, když Pavlínka zvrací, je děsně unavená a je já mnohem hůř. Má na sobě namalované čáry a rysky, podle kterých se to každý den zaměřuje. Maluje se to lihovou fixou, tak to každý den musím obtahovat. Asi nejtěžší měsíc.
Po ukončení ozařování jezdíme každých 14 dní na kontrolu a čeká nás další CT. Jak je vidět z výsledků léčba zabrala a nádory se zmenšily, některé úplně zmizely. Jak nás informuje lékařka, mělo by to být v pořádku, protože některé nádory se jakoby zapouzdří, ale hlavně že dále nerostou. Jako následek ozařování dostává Pavlínka pneumonii, zánět plic. Dostává další léky, které jí tlumí kašel. Poté co zánět ustoupil kašle většinou při přechodu z tepla do zimy. Nejvíc je to znát v zimních měsících.
 
Leden 2006 – Duben 2007
Jezdíme na pravidelné kontroly každé tři měsíce, vše v pořádku. Život se vrací k normálu. Od března Pavlínka trošku víc kašle a v dubnu 2007 dostává vyrážku na nohou. Praktický doktor ji posílá na kožní, kde to neúspěšně léčí.
 
Květen 2007 – Leden 2008
Celé se nám to nelíbí, při opakované kontrole v Plzni se o tom zmiňujeme a doktorka nás objednává na další CT. O pár dní později – 17. května - nám doktorka volá, že máme přijet. Pavlínka okamžitě dostává další chemoterapii a během kapačky se dozvídá, že má relaps, tedy že se nemoc vrátila. Hodně mě to vzalo, Pavlínka to nese lépe, povídá, že něco tušila….ale vše je děsný…
Doktorka nás poté informuje, že se tato nemoc ráda vrací a tak dostáváme dalších 6 cyklů chemoterapie a posloucháme co nás čeká dál. Mrazí mě, když slyším že nás po chemoterapii čeká i autologní transplantace kostní dřeně.
Tato chemoterapie probíhá stejně, Pavlínka jí zvládá se stejnou vnitřní silou, ale je na ní vidět, že jí to dává víc zabrat. Navíc si nechává odstranit zuby moudrosti, protože jí bolí a nechce nic nechat náhodě. Po odstranění zubů na klinice v Plzni (ostatní zubaři to odmítli provést) však dostává zánět a silná antibiotika a horečky. Musíme posunout poslední chemošku o dva týdny. Končíme poslední dávkou 17. prosince 2007. Pomalu se začínáme orientovat, co nás to čeká za transplantaci a co se bude dít. Již v květnu se v řadách příbuzných hledá vhodný dárce kostní dřeně, ale máme smůlu. Lékařka si vyžádala souhlas a zadává žádost na vyhledání v registrech u nás a ve světě – to prý jen pro jistotu. Pavlínka má totiž kostní dřeň zdravou a čeká jí tzv. autologní transplantace, tedy budou jí odebrány vlastní kmenové buňky, které si po silné chemoterapii - která zničí vše včetně kostní dřeně - zase daruje.
Zní to děsně.
 
Leden 2008
Pavlínka dostává silnou chemoterapii, kapačka kape přes tři hodiny a dostává instrukce jak píchat injekce s látkou, která zajistí vyplavení většího množství kmenových buněk do krevního oběhu. Píchám jí je do břicha každý večer a i když z toho má většina lidí strach, není to nijak složité a bolest při aplikaci nestojí ani za zmínku.
Po týdnu nastupuje na týden do nemocnice. Každý den jí dávají další injekce a zjišťují, kolik buněk už je v krvi. Všichni doufáme, že se odběr povede, že se buněk vyplaví dostatečné množství.. Odběr se v tomto případě provádí pomocí tzv. separátoru, přístroje, který složitým procesem oddělí kmenové buňky a ty se poté skladují čerstvé, popř. se hluboce zmrazí. Povedlo se, v den kdy mi to Pavlínka volá svítí sluníčko a já mám konečně po roce důvod k radosti. Další den jí pouští domů, tak nakonec je v nemocnici jen 4 dny.
 
Únor 2008
Teď prý budeme čekat až na nás přijde řada, nejdřív prý snad v březnu. Nicméně doktorka dělá vše možné a volá nám 13. února, že se uvolnilo místo a že Pavlínka 14. února nastupuje. Jsou to rozporuplné pocity, takhle narychlo, ale je to asi lepší mít co nejdřív za sebou.
První den jí dělají různé testy a připravují na vysokodávkovou chemoterapii. 15. února dostává první dávku chemoterapie, vždy jednu ráno a jednu večer. 20. února – poslední dávka a zítra nás čeká den D.
 

21. února – den D

ráno dostala Pavlínka premedikaci a poté jí přinesli na pokoj zamražené buňky, které před ní nechali rozmrazit a poté jí je aplikovali do zavedeného kanyly na hrudníku. Po celou dobu byl u ní doktor a sledoval jak to snáší. Bylo jí zle, takže se mnou nechtěla ani mluvit do telefonu, ale prý to čekala horší. Teď už je jí prý lépe.

25. února - den D +4

dnes jsme Pavlínku navštívili, je jí lépe, leží, špatně se jí polyká a čte jednu knížku za druhou.... vypadá dobře....jinak nic nového, uvidíme za pár dní....jinak režim je docela přísný, musíme si před návstěvou odložit skoro vše do skříňky a pak na sebe navléct empír - takový jednorázový oblek, návleky na nohy, roušku a rukavice, na ty pak nanést desinfekci a pak teprve hurá dovnitř....

27. února - D+6

Pavlínka si stěžuje na bolest v krku, špatně se jí mluví, jinak nic nového, dostala nějakou kapačku na podporu tvorby nových buněk...Doma zatím organizujeme sanitární den - vše vypukne v sobotu, aby, až se Pavlínka vrátí, byly pryč koberce a další špínu držící věci...spousta věcí však už skončila v popelnici již tento týden....

3. března - D+11

Pavlínku pouští domů, má už dost vysokou hladinu bílých krvinek a krevní destičky už také stoupají. Nejdřív teda volá, že půjde domů zítra, ale za půl hodiny volá, že v nemocnici potřebují její postel a jde domů hned. 

Je doma, odpočívá, jen cesta do auta jí dala zabrat a nemohla se dočkat až bude doma a lehne si. Byt je od soboty naprosto sterilní, takže by nějaká nákaza neměla hrozit. Domů jsme dostali spoustu prášků, obrovská hromada a člověk by potřeboval pomalu rozpis, aby si pamatoval co a jak brát.

4. března - D+12

Děti chodí přes den k babičce, Pavlínka doma odpočívá, obědy zajištěny. Ještě zítra do práce a beru si dovolenou a budu s Pavlínkou a dětma tři týdny doma....to aby se dostala z toho nejhoršího. Na kontrolu jdeme začátkem dubna.

13. března - D+21

Pavlínka chodí na procházky, už ujde i dva km bez větších problémů. Už jsme byli i na malé návštěvě. Doma stále bojujeme s kašlem a rýmou obou prcků. Moc se nám nedaří izolovat Pavlínku, stále po ní lezou, snad nic nechytí. Teď už to oba vidíme trošku lépe, s nadějí čekáme na kontrolu, která proběhne v dubnu.

22. dubna

dlouho jsem nepsal, měli jsme hodně starostí. Minulý týden jsme byli na kontrole, vše je v pořádku, Pavlínka už zvládá většinu věcí jako dřív, samozřejmě se ještě rychle unaví. Začínají jí růst vlasy a těší se až nebude muset nosit paruku nebo šátek. Zůstali jí nějaké tmavé skrvrny na kůži a když déle stojí, bolí jí chodidla. Prášky už skoro všechny dobrala a bere pouze jeden.

12. července

jsme po první pravidelné tříměsíční kontrole a Pavla je v pořádku, ani nedělali CT, navíc dnes odjíždíme na jeden ze dvou táborů, které nás letos čekají. V červnu jsme stihli dovolenou na Slovensku - termální koupaliště, bazény Velký Meděr a vzhledem k prožitému a k podmínkám jsme si to všichni perfektně užili. Nějaké fotky  i s Pavlínkou jsou v galerii  zde.

Červen 2009

Pavlínka se vrací z třítýdenního pobytu v lázních Karlova Studánka. spokojená a vylázněná Žijeme skoro stejným životem, jako před nemocí. Pavlínka je sice často unavená a stále v invalidním důchodu, ale jinak se snažíme využít nového pohledu na svět, který jsme díky nemoci získali a užívat si naplno.

Květen 2010

Utekl další rok, nechce se mi tomu ani věřit jak rychle....Pavlínka a celá naše rodinka je v současné době v pohodě...Držíme palce těm, kteří v současné době s nemocí bojují....Držte se, stojí za to bojovat...

Leden 2011

Utekl skoro další rok a Míša mě požádala, abych taky něco napsal.... Pavlínka má stále problémy s dýcháním, zadýcháváním se, kašláním, to vše v důsledku popálení plic při radioterapii....dle doktorky se to nezlepší...při pravidelné kontrole na Lochotíně jsem naposled koukal na ta místa v čekárně, na lavičku, kde jsem seděl, na místo na parkovišti....místa, kde jsme se ty informace dozvěděli, místa kde jsem byl plnej beznaděje, nevěděl co nás čeká a brečel...teď po pár letech už tam chodím s menším strachem a nadějí, že už snad nikdy víc..... jinak je vše v rámci možností v pořádku... nejvíc starostí a radostí nám teď dělají děti, okolo kterých se teď vše točí....

 

________________________________

Zpracoval jsem stránku odkazů na odborné publikace a další informace na netu , na které naleznete další velmi podrobné informace zpracované především lékaři, specialisty ve svém oboru, další informace od pacientů.

Pokud byste si přáli něco doplnit, našli jste jiné zajímavé odkazy na Hodgkinův lymfom apod., využijte prosím komentář pod článkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Kamilu

(Michaela, 17. 5. 2009 16:44)

Ahoj, děkuju za radu, já beru Kytril a Hexal, ale skusím si o to říct. je to na recept nebo to seženu i tak? Díky Kami

pro Misu

(kamila, 16. 5. 2009 22:09)

ahoj jen sem ti chtela rict ze bys sis mohla rict o lek proti zvraceni me opravdu moc pomahal,jmenuje se to Ondasetron ja sem dosti zvracela zvlaste hned kdyz jsme jeli autem z prahy do Budejovic ale tohle opravdu pomahalo....tak to zkus

Pavlínka

(Michaela, 16. 5. 2009 9:52)

Ještě jsem se chtěla zeptat jak se daří Pavlínce?? A jak to zvládáte celá rodina momentálně?Miška

Hodgkinův lymfom

(Michaela, 16. 5. 2009 9:51)

Ahojky, tak se ozývám opět. Mám skoro po druhém cyklu chemo, v pondělí už mám jen dopich, což je tak na 10minutek. Mezi tím jsme se přestěhovali, takže to bylo zase nároční, ale musím říct, že tentokrát jsem po první dávce nezvracela, i když jsem měla popravdě namále. Ale ustála jsem to. Vidím, že se sem přidávají další články, což jsem moc ráda, že se podělíte! Akorát na sobě začínám pocitovat nechutenství, opravdu to přichází. Ale snažím se i tak baštit po troškách, když to jinak nejde. Mějte se a držte se!

pro Jakuba

(Kamila, 15. 5. 2009 11:50)

ahoj,koncém roku 2007 mi byl zjisten H:L 2A jsem puvodne take z decina ale ted ziji jiz 8,rokem v ceskych Budejovich,tady mi dali nebidkuk p dr markove a musim rict ze je opravdu vyborna sice dojizdeni na chemo bylo narocne ale dalo se to,myslim ze ty Vinohrady jsou jedny z nejlepsich.lecba byla uspesna ale narocna ale to je u kazdeho...jsem ted v celkove remisi,jenze dneska sem byla na uze stitnice a dr mi zjistil na prave strne krku uzlinky nejvetsi v prumeru 13mm,pry nevypadaji nejak agresivne ale ten desny strach co me prepadl...moc se bojim mam mi na rakovinu zemrela a ja sem rekla ze sni budu bojovat,a to i v pripade recividy...mam tady 2leteho dablika ktereho miluju a taky super muze ktery to semnou uz jednou vsechno absolvoval.tak jsem objednana na utery na hematologii na Vinohradech...snad to bude dobre...dej vedet jak to zvladas....jinak je mi 23 let skoro stejne stary.hodne sili a hlavne si to nepripoustej

Můj Hodgkinův lymfom 3.část

(Jakub Suchánek - 21 let - Děčín, 13. 5. 2009 22:52)

Teď v pondělí 11.5 jsem byl u naší primářky pí.Ulrychové se kterou to tady v Dc jedinou můžu nějak projednávat a ta mě objednala do Prahy do Vinohradské fakultní nemocnice k pí.doktorce Markové. Co jsem se informoval, tak je to prý největší kapacita co se týče této léčb a dosáhla vemlmi dobrých výsledků v této chorobě. Mám info o tom co mě čeká, ale co to bude se dozvím až zítra, to jest 14.5.2009. Mám jít na vyšetření a snad i terapii, tak vám dám pak zase vědět.

Vím že toto onemocnění je na dlouho, ale když se chce dá se zvládnout vše, chce to mít chuť bojovat.

JÁ BOJOVAT BUDU

Můj Hodgkinův lymfom 2.část

(Jakub Suchánek - 21 let - Děčín, 13. 5. 2009 22:47)

No ale boulička časem rostla a začla mě bolet. Moje přítelkyně se kterou jsme skoro rok a půl mě dohnala jít k lékaři. To bylo 14.4.2009. Tam jsem strávil 8,5hodiny, část z toho bylo čekání ale i plno vyšetření, no přehazovali si mě tam jak horkou bramboru a začal jsem tušit že ta boulička asi nebude tak jednoduchá. Takže jsem absolvoval ultrazvuk, štítovku, odběry... no a už bylo tušení na lymfom. Doktor mě hned ještě objednal na CTčko a na operaci aby mi tu bouli otevřeli a vyndali vzorek. A tak jsem 23.4.2009 nastoupil do Nemocnice v Děčíně. První den jsem se tam jen nudil, další den jsem měl operaci, ta proběhla v pořádku no a 26.4.2009 měpropustili domů. V podpaží jsem měl 7 stehů a ty už mi vyndali teď 7.5. Kdy jsem se i dozvěděl potvrzení o tom že mám Hodgkinův lymfom. Čas mezi tím sem vyplňoval hledáním odpovědí na otázky a prospal, hodně při tom odpočívám abych se moc nevyčerpával.

Můj Hodgkinův lymfom 1.část

(Jakub Suchánek - 21 let - Děčín, 13. 5. 2009 22:38)

Zdravím,
tak patřím také mezi lidi, kterým byl Hodgkinův lymfom diagnostikován.
Na těchto stránkách se dělíte o své zkušenosti a i já se chci podělit.
MŮJ ZAČÁTEK S NEMOCI
Jsem student CVUT v Praze 2.ročníku, koncem zimy jsem na sobě začal pociťovat pár změn. V noci jsem se potil, býval jsem po celem dni dost unavený, ač jsem neměl nijak náročný den, ale říkal jsem si že to je jen lenost po zimě a že asi nebudu dost zahřátej do větší námahy během dne.
Začal jsem chodit do Fitnes no a po nějaké době, asi tak půlka března se mi udělala v podpaží boulička. Říkal jsem si jestli jsem se nezranil při posilovaní a tak jsem to nějak nevnímal.

Poděkování

(Kolibřík Michaele, 4. 5. 2009 21:24)

...Míšo, držíme pěsti, díky za tvé komentáře, všichni, kdo jako ty hltají první informace budou jistě rádi za každé slovo.A nezapomeň poslat pokračování.... My se zrovna dnes vrátili z Plzně, kde jsme byli s prckem na kontrole a protože jsme měli chvilku čas, vzpomínali jsme při procházce v okolí nemocnice na ty chmurné dny co jsme prožívali....dnes se to zdá být dávná minulost...

Hodgkinův lymfom 5.část

(Michaela, 4. 5. 2009 21:08)

Vím, že jsem se trošku rozpovídala, ale chtěla jsem přiblížit svůj příběh tak jako Pavlínka. Doufám, že to lidem taky trošku pomůže. Já si to snažím nepřipouštět. Tato nemoc mi opravdu velkou měrou změnila život. Musela jsem ukončit školu, ale taky mi hodně dala. Dřív jsem měla špatné vztahy se svojí mámou. Dnes spolu vycházíme bezvadně a já vím, že je to tím, že si mě začala víc vážit. Taky jsem hodně věcí dříve řešila a dnes vím, že zbytečně. Zažívala jsem celý život velký stres, ptž. jsem neměla zrovna hezké dětství, i když lidi kolem mě si mysleli, že mám vše, neměla jsem. Ale to je zase jiný příběh:) Dnes vidím věci opravdu pozitivně, 6. mě čeká druhá série chemo, celkem mám 4 cykly, vychází to na půl roku. 7.4 se máme stěhovat do nového bytečku, který nám přítel koupil, takže ted žijeme stěhováním a 17.4. se mi má narodit moje vysněná kočička, takže mám další motivaci bojovat s touhle prevítskou nemocí:) Posílám Vám VŠEM nemocným i zdravým mnoho energie a síly tolik potřebných k boji. Já mám radost ze života více než dříve, zbaštím na co přijdu, pěkně jsem přibrala 10 kilo, ale co:) Hlavní je, že žijeme:) Mějte se všichni krásně a držte se navzájem!Podpora je to nejvíc, co si můžeme dát:)

Hodgkinův lymfom 4.část

(Michaela, 4. 5. 2009 21:06)

Ihned mne odeslali do Bohunic, kde jsem se šla hned nahlásit. Po hodince čekání si mě zavolala sestřička, že se omlouvají, ale že už mě dnes nevemou, at si nechám vzít krev a přijdu v termín, který mi napsala na kartičce. Přišla jsem tedy v ten den, i s rodiči a přítelem, které jsem na to předem tak nějak připravila. Hlavně i díky Pavlínčinému příběhu a odkazu na stránky Bohunické nemocnice.
Když jsme přišli, paní dr. nám přesně vysvětlila o co se jedná, co nás čeká a podobně. Nicméně mi ale neřekla nic nového, byla jsem na to připravená. Jen jsem doufala, že mi nevypadají vlasy. Ale dr. mi řekla, že s tím mám zcela jistě počítat. To mě mrzelo, ptž. jsem měla vlasy až pod ramena, ale co proboha, jsou to jen vlasy, ale zamrzí to. Řekli mi, že mám typ IIA. Brali mi kostní dřeň.
15.4.2009 jsem začala s chemo. Dostala jsem koňskou dávku - 4 litry do žíly. Druhý den litr a třetí den taky litr. Z toho se mi udělal zánět žil. Hrozně mě bolela ruka a nemohla jsem s ní pořádně hýbat. Dostala jsem Heparinovou mast. Zabrala. 22.4.2009 jsem měla čtvrtou chemo. První várku mám za sebou. Další koňskou dávku dostanu teď 6.4. Takže za dva dny. Z té první mi bylo šíleně špatně, zvracela jsem jak alík, z těch dalších už to bylo v pohodě. Tak doufám, že už se mi to bude snášet lépe. I tak musím brát plno léků - mám toho plnou krabici od bot a píchat injekce. Dostala jsem i růstové ale kvůli tomu mě jeden večer odvezla sanitka s šílenýma bolestma a já nevěděla co to je. Prý mi začaly růst buňky, což je dobře. Až na ty bolesti. Šílený.Ještě jsem zapomněla napsat, že mi našli další bulky na CT v mezihrudí. Naštěstí na stejné straně bránice.

Hodgkinův lymfom 3.část

(Michaela, 4. 5. 2009 21:05)

Když jsem přišla po týdnu, kdy jsem byla zdravá a bulka stále nemizela, šla jsem okamžitě k dr. znovu. Ta neváhala a poslala mě na ORL a na celkové vyšetření - EKG, RTG srdce a plic, moč, krev, sono břicha atd. Také mi u Sv. Anny na ORL odebírají vzorek tkáně z uzliny. Z patologie vyšlo, že to nic není. Ale i tak mě poslali na operaci, odebrali mi část bulky a ta šla na patologii, při té příležitosti mi vzali i nosní mandli. Dr. který mě prohlížel před operací se podíval na druhého doktora, už si nepamatuju co řekl, ale ten pohled mi prozradil vše. Byla jsem tak trošku připravená na to, že je to nádor. Ale nevěděla jsem čeho. Po operaci jsme nějakou dobu čekali, jak to dopadne. Pan dr. si mě potom zavolal do ordinace a oznámil mi, že je to Hodgkinův lymfom. Mluvil se mnou otevřeně, ale i tak jsem se neubránila slzám. Nikdo si nedokáže představit, co v tu chvíli prožíváme. Řekl mi jen, že je to velmi dobře léčitelný typ rakoviny. Ale i tak...pořád je to rakovina. Když jsem vycházela z ordinace brečela jsem jako želva. Naštěstí mám skvělého přítele, se kterým jsme skoro 4 roky spolu a bydlíme spolu v Brně a je mi tou největší oporou. Tak jako maminy mají hnací motor své děti, já mám svého Laďu, pro kterého opravdu stojí za to bojovat. Bylo to 25.3.2009. Ten den nikdy nezapomenu.

Hodgkinův lymfom 2.část

(Michaela, 4. 5. 2009 21:05)

A tak sedím v čekárně u své lékařky a jak zakašlu tak si sahám na krk a najednou jsem ucítila něco tvrdého těsně za pravou klíční kostí a mírně nad ní. Říkám si kruci co to je. Ihned jak vejdu do ordinace vyřešíme s paní dr. nachlazení a ihned jí říkám o bulce. Paní dr. si okamžitě prohmatává nález a netváří se moc nadšeně. Něco začínám tušit, bojím se totiž rakoviny jak čert kříže. Dva strýcové mi zemřeli na rakovinu a dědeček ji má. Nicméně paní dr. říká, že týden počkáme, že to může být z nachlazení. Doufám, že má pravdu a snažím se uklidnovat tím, že snad nebudu mít tu smůlu.

Hodgkinův lymfom 1.část

(Michaela, 4. 5. 2009 21:04)

Dobrý večer, chci se s Vámi podělit o svůj příběh ale nejprve chci poděkovat celé rodině Kolibříků za příběh, který jsem si našla na internetu v den, kdy mi oznámili, že jsem onemocněla Hodgkinovým lymfomem, podtyp nodulární skleróza. Byla to totiž jediná ,,pořádná" stránka, kterou se mi podařilo najít a která mi dala prvotní informace, co mě vlastně vůbec čeká a nemine.Byly to totiž jediné informace, které jsem měla, než jsem přišla za dr. Janíkovou na IHOK v nemocnici v Bohunicích v Brně.
Všechno začalo tím, že jsem dostala angínu, což u mě bylo po druhé v životě. Za celých 20 let, které jsem ted v únoru oslavila jsem nebyla pořádně nemocná! U mě nehrozila ani chřipka, maximálně mě potkala rýma nebo kašel, které ale během 2 dnů zmizely, lékům jsem nikdy moc nedala, vždy jsem šla radši spát, když mě rozbolela hlava atd.

Díky za povzbuzující řádky

(Janik, 24. 4. 2009 20:56)

Dobrý večer, chtěla bych říct, že Váš "deník" o Pavlínce je strašně moc povzbuzující. A musím Vás pochválit, jak jste to s Vaší ženou prožíval a zvládal a pomáhal. Jsem teď na Vašem místě a hledám podporu a naději ve Vašich příbězích, protože ji musím naakumulovat a předat dál. Před měsícem mému manželovi zjistili non hodgkin lymfom, první dávku chemo "prý čajíček" má za sebou.Na čarodějnice bude druhá "už silný grog" a za 21 dní třetí "cloumák" Též my máme 3leté dítko a musíme bojovat. Držím všem palce strašně moc aby nemoc porazili!! Ps. na fotkách to moc Pavlínce moc sluší!!!

také to znám a čeká mě další boj

(Marcela Chobotská, 10. 4. 2009 0:18)

Dobrý večer,
také mě minulý rok vlednu odhalili Hodkina a začal kolotoč,ten skončil v srpnu celkovou remisí a chodila jsem na kontroly a v pondělí 6.4 mi po PETu oznámili,že je to tu znovu a zítra se nebo vlastně dneska se dozvím od paní doktorky Koleškový,kdy půjdu na vyndání uzliny z hrudníku a pak se zřejmě rozjede ten kolotoč,mám strach špatně snáším odloučení od své dcerky jsou jí 3roky a jmenuje se Pavlínka a je to ten můj hnací motor a mám velkou oporu v manželovi a celé rodině.Léčím se na Karláku na oddělení B.Budu ráda,když se mi někdo ozve na email pavel.chobotsky@quick.cz přeji všem moc moc zdravíčka a štěstíčka Marcela

pro Ivetku - držíme palečky :-)

(veronika, 6. 4. 2009 19:12)

Jen jsem si přečetla Ivetčiny řádky vzpoměla jsem si na nás s přítelem i on prodělal loni v únoru operaci s verdiktem nod. skl. hodgkin typu B. Nás pro změnu léčila obvodní lékařka od 4/07 s tím ať si maže prsa sádlem a kašel, zvracení a noční poty určitě přejdou.... a až v prosinci jsme to odhalili pomocí mého alergologa který je zárověň i plicní jakmile viděl rtg okamžitě se rozjel kolotoč vyšetření na Homolce poté operace a pak následně léčba 8 chemoterapiemi na Karláku v srpnu roku 2008 jsme konečně dobojovali nyní jezdíme na kontroly které jsou v pořádku ale to co píšete mi nedá spát i mi se moc bojíme aby se to nevrátilo i když Vás Ivetko vůbec neznám moc Vám držím palečky aby se vše vydařilo a vy jste si s přítelem užívali Vašeho drobečka bez takovýhlech trápení s nemocí.Léčíte se na karláku?plánujeme výhledově miminko chtěla jsem se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti s tím jak tato léčba poškozuje u mužů plodnost?samozřejmě před chemoterapiemi byl přítel na odběru a nechali jsme mimínky zmrazit ale přáli by jsme si aby to šlo přírodní cestou. Všem přeji moc zdraví a síly

pro Terezku

(Kolda, 23. 3. 2009 20:08)

Terezko, neztrácejte čas otázkami na netu, běžte rychle k doktorovi, ty příznaky co popisujete jsou varující. Pokud si z toho váš doktor nic nedělá, jděte jinam, ten Pavlínky taky nejdřív léčil podle příznaků úplně něco jiného - vyrážku na nohou a chřipku, nachlazení atd. Ty příznaky co popisujete mohou být společné pro více nemocí a i kdyby se jednalo o lymfom, existuje více druhů...Držíme palec, ať je to jen nějaká lehce vyléčitelná nemoc, písněte prosím, jak jste dopadla. Pokud nechcete veřejně, pište na email, najdete ho v kontaktech.

Nevim co delat

(Tereza, 23. 3. 2009 18:50)

Chtela jsem se zeptat,kdyz se mi zacali objevovat lymfaticke uzliny na krku a v trislech a zacala jsem se v noci potit,citim se stale unavena a vycerpana a mam trosku vice zvysenou sedimentaci krve.Zda je mozne,jestli se jedna o hogdkinovu chorobu?dekuji.

Ivánek

(Iveta, 25. 2. 2009 12:28)

Jsem moc ráda, že jsem našla tyhle stránky. Ráda bych sem napsala náš příběh. V říjnu 2007, poté co se nám 15 září narodil Filípek, začali mému příteli problémy...horečky, noční pocení a zvětšené uzliny. Po léčbě obvodním lékařem, který ho léčil cca 3 měsíce na nachlazení a já nevim co vše antibiotiky, nás čekala hospitalizace v nemocnici v Kolíně, vyjmutí uzliny. Nevěděli jsme vůbec co nás čeká a vůbec jsme o této nemoci nevěděli. Diagnóza Hodgkinův lymfom, nodulární skleróza, stádium IIIB. 25.2.2008 začala chemoterapie. Ivánek jí zvládal naprosto úžasně a představte si v plném pracovním nasazení. Léto 2008 jsme trávili s pocitem, že je už vše za námi, vlásky rostly a vůbec jsme si nepřipouštěli, že by se nemoc mohla vrátit. Dnes je tomu přesně rok, co začala první chemoterapie a už máme skoro jisté, že se vše vrátilo! Je to asi tři týdny, co si Ivánek našel zase zvětšené uzliny na krku, absolvoval kolečko vyšetření a teď se čeká na vyjmutí uzliny. Bohužel nám do toho vlezlo nachlazení, takže se zázkrok musel odsunout na 11.3.2009. Doktorka nám ale dnes oznámila, že je asi vše jasné a Ivan proto bude muset absolvovat 2 cykly chemoterapie a poté transplantaci kmenových buňek.
Pavlínce a celé Vaší rodině přejeme už jen dobré a ať už to máte opravdu za sebou. Děkuju moc za tyto stránky, alespoň jsem se já trochu uklidnila, že nejsme sami a že se vše dá zvládnout.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23

následující »